Аспиринът е едно от лекарствата, до които много от нас често прибягват и приемат без лекарско предписание. Приемът му се свързва с намалена честота на диабет и по-бавно покачване на кръвната захар на гладно, споделя руският ендокринолог д-р Антонина Гуреева, позовавайки се на резултатите от проучвания.
Аспирин и кръвна захар
Рискът от развитие на диабет се увеличава с възрастта, така че хората над 40 години са по-склонни да страдат от проблеми с нивата на глюкозата в кръвта.
Но нови изследвания показват, че едно от популярните лекарства, отпускани без рецепта, могат да намалят риска от развитие на хронично заболяване при по-възрастните хора.
„Изследователският екип установи, че употребата на ниски дози аспирин сред хора на възраст 65 години и повече може да намали риска от развитие на диабет тип 2 с 15 процента. Проучването разглежда ефекта от 100 mg върху появата на диабет и нивата на захарта на гладно", казва лекарят.
Аспирин: Колко време може да се пие (ето какво разкри кардиолог)
Въз основа на предишни изследвания, изследователите са включили хора на възраст 65 години и повече, които са живели в местни общности и които не са страдали от сърдечно-съдови заболявания, както и от физически увреждания, които ограничават независимостта им и деменция.
Част от субектите са получавали ниски дози от лекарството плацебо, ежедневно. Началото на диабета се определя като самоотчетен диабет, започване на антидиабетни лекарства и кръвна захар на гладно над 7,0 mmol/L или по-висока при годишни посещения за проследяване.
Общо 16 209 участници са участвали в проучването, от които 8 086 са рандомизирани да получават коментирания медикамент и 8 123 на плацебо.
През периода на проследяване от 4,7 години са регистрирани 995 случая на диабет. Около 459 в групата на лекарството и 536 в групата на плацебо.
В сравнение с плацебо, участниците, които са приемали лекарството, са имали 15% намаление на случаите на диабет и по-бавно нарастване на нивата на глюкозата на гладно.
Въпреки че резултатите изглеждат обещаващи, в момента са необходими повече изследвания. Като се има предвид нарастващото разпространение на диабет тип 2 сред възрастните хора, потенциалът на противовъзпалителните лекарства, като коментирания медикамент, за предотвратяване на диабет тип 2 или повишаване на нивата на глюкозата изисква допълнително проучване. Освен това дори ниските дози от това лекарство не са безопасни, според експерта.
„По-рано публикувани резултати от проучване показаха, че лекарството не удължава здравословния независим живот, но приемът му е свързан със значително повишен риск от кървене, предимно в стомашно-чревния тракт. Според основните насоки за предписването му по-възрастните трябва да приемат този препарат ежедневно само когато имат медицински показания, като например след инфаркт. Въпреки че тези нови открития представляват интерес, те не променят настоящите клинични насоки за употреба на коментираното лекарство при възрастни хора", казва лекарят.
Още: Учени разкриха защо след инсулт НЕ трябва да се пие аспирин
Важно: Информацията е предоставена за справка! Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар!